Anchor-Nut.

Paralel dişli donatı ankraj kafası, beton içerisinde gönye gibi geleneksel donatı ankrajlama elemanlarına alternatif olarak daha basit ve etkili ankrajlama yapabilme imkânı sunar.

anchor nut parallel threaded headed anchor

BAR-US® Anchor-Nut®, ACI-255’te belirtilen “Shear Cone Theory” prensiplerini temel alarak gönye yerine kullanılan montajı kolay donatı ankraj sistemidir.

Geleneksel olan yöntemde, beton kesitlerinde donatıların ankrajlanması donatı sonlarında uzun bir gönye oluşturulmasıyla mümkün olur. BAR-US® Anchor-Nut® ise donatıda oluşan kuvvetleri büyük başlıklı yapısı sayesinde herhangi bir gönye uzunluk hesabına gerek bırakmadan doğrudan betona aktarır. Paralel dişli donatı ankraj kafası kullanarak gönyelerden tasarruf edilir ve inşaat çeliği sıkışıklığı en aza indirilmiş olur. Bu sayede beton dökümü ve vibrasyon için gerekli alan artırılır, betonun konsolidasyon kapasitesi geliştirilir, beton yerleştirme maliyetleri düşürülür ve yerinde döküm betonun kalitesi artırılır. Donatı ankrajlamasında BAR-US® Anchor-Nut® kullanıldığında, beton ve donatı arasındaki yük etkileşimi eşit şekilde kurulmuş olur. 12mm’den 57 mm donatı çaplarına kadar özel olarak tasarlanmış BAR-US® Anchor-Nut®, etkiyen kuvvetlere tam dayanımlı birleşim oluşturur, çekme testlerinde donatıdan kopmayı garanti eder. Bu sayede ACI 318, Paragraf 12.6’da, Grade 60 donatı için minimum karakteristik akma dayanımının %100’ü olarak ifade edilen minimum akma dayanım değerini sağlamış olur..

KAPLAMA SEÇENEKLERİ

ASTM A775/A775M standardına uyumlu epoksi kaplamalı donatılar için epoksi kaplamalı donatı manşonları. ASTM A767/A767M standardına uyumlu galvaniz kaplamalı donatılar için galvaniz kaplamalı donatı manşonları. Paslanmaz çelik birleşimleri ve özel kullanımlar için paslanmaz çelikten üretilen SimGrip® donatı manşonları.