Griplock – SL.

GripLock-SL boru tipi bir manşondur. Birleştirilecek iki nervürlü demir manşonu ortalayacak şekilde manşonun iki ucundan sokularak yerine göre tezgah veya taşınabilir tip Bar-US pres ile demirin üzerine preslenerek kullanılır. Genellikle tamir ve güçlendirme amacıyla kullanılmaktadır.

griplock-sl-swage-system-mechanical-coupler-logo

griplock sl sleeve type mechanical coupler for reinforcing bars


 

Demir ucu hazırlığı ihtiyacı yoktur – Özellikle demir ucu hazırlığı yapmaya gerek olmadığından makas, testere veya şalama ile kesilmiş demir ucu ile kullanılabilir.  Her halükarda, aşırı eğri ve deforme olmuş demir uçları dikkate alınarak montajdan önce demir ucu kontrolü tavsiye edilir. Donatılar herhangi bir yönden eklenebilir, çünkü Bar-US pres için mecburi bir presleme yönü yoktur.

Kaynaklı birleşimlere göre avantajlıdır – Manuel ark kaynağına göre soğuk dövme GripLock manşonların montajı daha hızlıdır, montaj için kalifiye eleman gerektirmez, özel kaynaklanabilir demir gerektirmez, ön ısıtma, kaynak ağzı hazırlama, temizleme, kumlama gibi kaynak hazırlıklarına gerek duymaz, her hava şartında uygulanabilir, yüksek maaliyetli kaynak film muayenelerine gerek kalmaz.

Bindirmeye göre avantajları – İnelastik akma oluşan lokasyonlarda bindirmeli birleşimler Lap, çünkü bu tür ekler çevirimsel yükler altında güvenilir değildirler. Ayrıca, TS-500 şartnamesi 9.2.6.1. Bindirmeli Ekler Maddesi gereği ‘Çapı 30 mm’den büyük olan donatı çubuklarına bindirmeli ek yapılamaz. Bu çubuklar, yeterliliği deneylerle kanıtlanmış özel manşonlarla eklenmelidir’.

Gerçek anlamda donatı sürekliliği – Bindirmede sistem gereği mümkün olmayan uc-uca mekanik birleşim sayesinde yapı boyunca % 100 donatı sürekliliği elde edilebilmektedir. Ayrıca, mekanik donatı manşonunun sağladığı süreklilik nedeniyle ek yeri, beton demir sürtünme hesabı gibi statik komplikasyonlar ortadan kalktığı gibi, demir, etrafını saran beton olmadığında dahi sürekliliğini koruyabilmektedir.

griplock sl reinforcing bar installation

MONTAJ UYGULAMASI

1. Demir işaretlenerek manşonun yarısına kadar sokulur.Manşonun ilk yarısını nervürlü demire preslemek için Mobil tip bir Bar-US soğuk dövme presi kullanılır.

2. Yatay yönde hareket eden iki parçalı mobil pres, manşonun ilk yarısını nervürlü demire presler. Donatının çapına göre presleme işlemi birden fazla kez tekrarlanabilir.

3. Sonradan eklenecek demir manşonun preslenmemiş ikinci yarısına sokulur ve preslenir. Bu şekilde donatı güvenli ve şartnamelere uygun bir şekilde eklenmiş olur.

Mobil tip presler, birleştirilecek demirlerin çapına göre  9 ila 105 kg arasında değişmektedir.  Ekipmanlar elektrik enerjisiyle çalışan hidrolik bir pompa, hidrolik hortum ve ucunda iki parçalı kalıpla çalışan mobil bir soğuk dövme presten oluşmaktadır.

bar-us bench type cold swaging press

Bar-US tezgah tip soğuk dövme presi
Model EGE B1240

bar-us portable type cold swaging press

Bar-US mobil tip soğuk dövme presi
Model OMUR P1036

Şantiye veya demir atölyesinde kullanım imkanı

Bar-us GripLock soğuk dövme presleri kapalı  ve açık şantiye ortamlarında çalışmaya uygun ekipmanlardır. Demir atölyesinde veya kesme bükme atölyelerinde eklemeler yapılabileceği gibi, şantiyede demir sahasında veya montaj yerinde de rahatlıkla kullanılabilir. EGE B1240 tezgah tip pres hızlı ve önceden manşonları demirlere sıkabilirken, OMUR P1036 mobil tip pres ile fore kazık ekleme veya kısa filiz uzatma gibi yerinde uygulamalar yapılabilir.

İhtiyacınıza en uygun ve ekonomik manşon sistemi ve ekipmanı belirlemek için lütfen Bar-US ile temas ediniz.

griplock sl mechanical coupler installation
griplock sl mechanical coupler installation
griplock sl mechanical coupler installation